متیل استات(به صورت بشکه)

 یک استر  با فرمول CH3COOCH3 است. متیل استات  مایعی بی رنگ و شفاف است و با نام“استیک اسید متیل استر”  یا  “متیل اتانوآت” هم شناخته می ­شود. این ماده در حلال های آلی محلول می باشد ولی حلالیت آن در آب با دمای اتاق (ºC 20) حدودا 25 درصد است. اگرچه حلالیت این ماده در آب با افزایش دما بیشتر می ­شود ولی به دلیل قطبیت کم آن و چربی دوست بودن (آب گریزی)، حلالیت آن را در آب محدود است .
متیل استات از نظر ظاهری مایعی قابل اشتعال با بوی شاخص و مطبوع (مشابه بوی چسب و استون) است. در حضور بازهای قوی (مثل هیدروکسید سدیم) یا اسیدهای قوی (مثل اسیدهیدروکلریک یا اسید سولفوریک) پایدار نیست و به متانول و اسید استیک هیدرولیز می ­شود.
روش های تولید متیل استات
روشهای مختلفی برای تولید متیل استات وجود دارد و در صنعت از طریق كربونیلاسیون متانول به عنوان محصول جانبی تولید اسید استیک تولید می شود. علاوه بر این می توان با استری شدن اسید استیک با متانول در حضور اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک نیز این ماده را تولید کرد.
در صورت وجود بازها یا اسیدهای قوی مانند هیدروکسید سدیم یا اسید کلریدریک و اسید سولفوریک در دمای بالا ، دوباره به متانول و اسید استیک تبدیل می شود.
این ترکیب نسبتاً سمی است و بخار آن  از هوا سنگین تر است. این ماده معمولاً در سیب و میوه های مختلف مانند موز ، انگور و غیره یافت می شود.

کاربردهای متیل استات در صنایع مختلف

کاربرد اصلی متیل استات به عنوان حلال در صنایع چسب، رنگ و پاک­ کننده لاک ناخن است و از آنجا که جزء حلال های آلی فرار نمی باشد و همچنین دارای سمیت بسیار پایینی است، جزء آلوده کننده های خطرناک هوا محسوب نمی شود. از آنجا که نقطه اشتعال بالاتری نسبت به استون دارد و حداکثر واکنش ­پذیری آن بسیار پایین تر از استون است، می­ تواند جایگزین مناسبی برای استون باشد زیرا سرعت تبخیر مشابه استون داشته، آب گریزی آن بیش از استون است و از نظر اقتصادی نسبت به استون باصرفه ­تر است.

​​​​​​​
1- جوهر ها:فلکسوگرافی ، گراور ، مارک گذاری و نوشتن و برای چاپگرهای جوهر افشان
2-همچنین طیف وسیعی از رزین ها از جمله استات سلولز، پلی وینیل استات، اکریلیک­ ها، اپوکسی­ ها و پلی استرها را در خود حل می­ کند. به دلیل فقدان مواد آلی در صنایع رنگ سازی و پوشش­ها جایگاه ویژه دارد که به دلیل قدرت تبخیر بالا، نقش کلیدی در تولید انواع رنگ­ های زود خشک شونده و پوشش­ های چوب ایفا می­ کند. به علاوه ماده اصلی در ساخت تینر محسوب می ­شود.
3-به دلیل خاصیت آب گریزی و خشک شدن سریع، به عنوان حلال برای پاک کننده ­های سطوح به کار می­رود. در واقع متیل استات خیلی سریع به بخار تبدیل می ­شود و آلاینده­ های هوا را روی سطح جذب نمی ­کند. بنابراین برای تمیز کردن سطوح فلزی قبل از رنگ کردن و آماده سازی آن ها برای تجهیزات دریایی و حساس به رطوبت، انتخاب بسیار مناسبی است.
4-الکترولیت ها،حلال های پلیمریزاسیون ، پاک کننده های الکترونیکی ، قطعات دقیق ، استریپرهای مقاومت در برابر نور
5-متیل استات همچنین به عنوان حلال در تولید چسب های سریع خشک شونده استفاده می شود. چسبها از طریق حل کردن لاستیک و رزین در متیل استات تولید می شوند. هنگامی که چسب روی سطح به کار می رود، متیل استات سریع تبخیر می شود و باعث می شود که چسب سخت شود و به سطح بچسبد.
6-به عنوان حلال فرآوری برای مواد شیمیایی کشاورزی
7-متیل استات همچنین در لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی مثل عطر، لاک ناخن و لاک پاک کن و … کاربرد دارد.
8-از متیل استات می توان به وسیله ضایعات نوار فیلم در ساخت چسب های سلولوئیدی
می توان استفاده کرد.

هشدار ها:
ظرف نگهداری ماده را از آسیب فیزیکی حفظ نمایید. ماده را در مکان خنک، خشک و با تهویه مناسب و دور از مکان هایی با احتمال بروز حریق شدید نگهداری کنید. فضای نگهداری تفکیک شده در محوطه باز بهترین مکان برای نگهداری است. به منظور جلوگیری از جرقه­ های استاتیک، از تجهیزات و ابزارآلات بدون جرقه حین کار استفاده نمایید.

قابل اشتعال، تحریک کننده
 

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.