بوتیل گلیکول

این ماده یک گلیکول اتر با خواص سورفکتانت منحصر به فرد (و می تواند به عنوان یک حلال متناظر) استفاده می شود. در استفاده از دهه 1930، اتيل گليكول حلالی است كه مواد آب دوست و آب گریز را در خود حل مي كند. .بوتیل گلایکول را با نام های BG ، ۲-بوتوکسی اتانول، گلایکول مونو بوتیل اتر و اتیلن گلایول مونو بوتیل اتر می شناسند. این ماده یک گلیکول اتر با خواص سورفاکتانت متوسط است، که می تواند به عنوان یک حلال استفاده شود. در واقع بوتیل گلیکول یک الکل طبیعی است که از نفت استخراج می شود. این ترکیب مایعی بی رنگ و محلول در آب است، که از آنجا که از خانواده اترهای گلیکول ناشی می شود، بوی شیرین و مانند اتر دارد و یک بوتر اتر از اتیلن گلیکول است.
بوتیل گلیکول حلالی است که برای تولید رنگ و پوشش سطحی، و همچنین محصولات شوینده و جوهر قابل استفاده است. محصولاتی که حاوی آن هستند عبارتند از رزین های آکریلیک، عوامل روان کننده ی آسفالت، فوم های ضد آتش، محافظ چرم، کاربردهای روغن زدایی، محلول های عکاسی، پاک کننده های وایت برد، صابون های مایع، لوازم آرایشی، محلول های تمیز کردن بدون آب، لاک، لاک الکل، علف کش، رنگ لاتکس، مواد لعاب ساز و مواد حذف جلا دهنده ها و درزگیر های سیلیکون.
محصولات حاوی این ترکیب معمولا در مکان هایی که ساخت و ساز انجام می شود، مغازه های تعمیر خودرو، فروشگاه های چاپی و کارخانه ها یا کارگاه های تولیدکننده ی محصولات استریلیزاسیون و شست وشو یافت می شود. این ماده عنصر جزء بسیاری از محلول های پاک کننده ی خانگی، تجاری و صنعتی است. از آن جایی که مولکول های این ماده دارای دو انتهای غیر قطبی و قطبی است، برای از بین بردن هر دو ماده قطبی و غیر قطبی، مانند روغن و گریس مفید است. همچنین این ماده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای کاربرد در مواد غذایی  به شکل مستقیم و غیرمستقیم تایید شده است.کاربرد این ماده در این بخش شامل مواد ضد میکروبی، ضدعفونی کننده، تثبیت کننده ها و چسب ها است.
نام های دیگر این ماده که ممکن است در لیبل محصولات قرار بگیرد عبارت اند از: بوتیل اکسیتول-گلیکول بوتیل اتر-اتیلن گلیکول بوتیل اتر-گلیکول بوتیل اتر- Ektasolve EB-اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر- Polysolv


روش­های تجاری تولید
تولید بوتیل گلایکول بر دو روش اصلی استوار است که روش اول، بیشتر استفاده می­شود:
در روش اول طبق واکنش زیر در حضور یک کاتالیزور، بوتانول و اکسید اتیلن، وارد واکنش اتوکسیلاسیون می­شوند:
                                           C2H4O + C4H9OH → C4H9OC2H4OH
در روش دوم، بوتانول و 2-کلرو اتانول، طبق واکنش زیر وارد واکنش اتریفیکاسیون می­شوند:
C4H9OH + HOCH2CH2C → C4H9OC2H4OH
به علت تولید سالیانه‌ی بیش از 45000 تن، در ایالات متحده، این ماده، یک ماده‌ی شیمیایی با تولید بالا محسوب می‌شود. بین 300-500 کیلوتن در سال تولید جهانی بوتیل گلیکول است. بسته­بندی بوتیل گلایکول باید در مقابل نور نفوذناپذیر و خنک باشد. همچنین از نشت آن به غذا باید جلوگیری شود. بسته ­بندی رایج برای بوتیل گلایکول، بشکه‌هایی از جنس کربن استیل، فولاد ضد زنگ یا تفلون است.

کاربردهای بوتیل گلیکول مترون

بوتیل گلایکول، یک ترکیب بسیار پرکاربرد است. این ترکیل آلی دارای ساختاری شبیه به سورفکتانت بوده و در کنار اثر حلال بودن، از دهه ۱۹۳۰ از آن به عنوان یک ترکیب دوگانه دوست استفاده می شود. دوگانه دوست به مفهوم این است که این حلال قادر است هم مواد محلول در آب و هم ترکیبات نامحلول در آب را در خود حل کند. این قابلیت به واسطه گروه عاملی الکل و اتر در مولکول به وجود آمده است.
در صنعت نفت
به طور معمول در صنعت نفت به دلیل خواص سورفکتانت آن مورد استفاده است.
این ماده به عنوان یک سورفکتانت خواص ویژه ای به سیالات حفاری می دهد. این ترکیب همچنین برای تسهیل انتشار گاز از طریق جلوگیری از انجماد استفاده می شود. بوتیل گلایکول به عنوان یک حلال اتصال دهنده ی نفت خام و آب نیز در چاه های عمیق نفت مورد استفاده قرار می گیرد.
بیشتر از ۷۵% از ۲-بوتوکسی اتانول در صنایع رنگ و پوشش مصرف می شود. این ترکیب یکی از بهترین حلال ها برای رنگ های صنعتی و انواع جوهر است.
صنعت آرایشی بهداشتی
در برخی مصحولات بهداشتی و آرایشی مانند پاک کننده های پوست- لاک-رنگ مو و... وجود بوتیل گلایکول اینیوس فرانسه باعث میشود که اجزای تشکیل دهنده ی فرمولاسیون این ترکیبات از هم جدا نشوند.این ماده در نرم کننده های پوستی نیز کاربرد دارد
به دلیل گستردگی موارد استفاده از این حلال آلی، لازم می دانیم موارد کاربردی را به صورت زیر، فهرست گونه معرفی کنیم:
۲-بوتوکسی اتانول به عنوان حلال در تولید جوهرهای چاپ و رنگ های نساجی
استفاده در فرمولاسیون رزین آکریلیک
تولید کف آتش نشانی
تهیه انواع محلول های پاک کننده جوهر
تهیه محلول های تمیز کننده لاک و رنگ
تولید محلول های پاک کننده گریس و چربی در صنایع
استفاده به عنوان نرم کننده و تثبیت کننده روغن هیدرولیکی در صنایع نفت
تهیه برخی از شوینده های خانگی و صنعتی​​​​​​​
رنگ رزی نساجی

شرایط نگهداری و MSDS بوتیل گلایول

این محصول باید تحت نیتروژن و در مکان خشک و خنک دارای تهویه مناسب و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود. هنگام برداشتن این ماده از محفظه باید سرعت و دقت زیادی داشت زیرا با رطوبت هوا وکنش میدهد و پروکسید ها را تولید میکند. افراد هنگام کار کردن با این مواد باید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند زیرا بخارات این ماده موجب تخریب دستگاه تنفسی و درنتیجه کاهش سیستم ایمنی بدن میشود همچنین از طریق پوست میتواند وارد بدن شود

​​​فروش بوتیل گلیکول اورجینال وارداتی با بهترین کیفیت ،قیمت مناسب و ارسال به سراسر کشور با رایمون اکسیر اسپادانا
فروش بوتیل گلیکول مترون،بوتیل گلیکول اینیوس فرانسه، بوتیل گلیکول کمبریج

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید 
031-33932283
031-33931160
09935588638

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.